Ile nie można jeść po leczeniu kanałowym?
Każdy doskonale wie, że najskuteczniejszą metodą leczenia ubytków w zębach jest usuwanie zniszczonego fragmentu zęba i wypełnianie go specjalną plombą. Czasem jednak zniszczenia są tak poważne, że konieczne jest zastosowanie leczenia kanałowego. Warto więc wiedzieć, z czym takie leczenie się wiąże i np. ile nie można jeść po leczeniu kanałowym. Jak to więc wszystko wygląda w szczegółach i czy jest się czego obawiać?
Ile trwa leczenie kanałowe?
Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, ile nie można jeść po leczeniu kanałowym, powinien w pierwszej kolejności dowiedzieć się tego, ile trwa takie leczenie, a także jak ono konkretnie wygląda. Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że leczenie kanałowe polega na usunięciu z kanałów zębowych zainfekowanej miazgi zębowej. W jej miejsce umieszczana jest plastyczna masa. Po tym zabiegu następuje proces rekonstrukcji zęba. Choć opis tego zabiegu nie jest zbyt skomplikowany, to jednak sam zabieg charakteryzuje się dość poważnym charakterem. Przede wszystkim wymaga to wykonania zdjęcia RTG kanałów zębowych, a także stosuje się odpowiednie znieczulenie oraz substancje zabezpieczające pacjenta przed zakażeniem.
Ile konkretnie trwa takie leczenie? Wszystko oczywiście zależy tak naprawdę od stopnia zaawansowania przeprowadzanych prac, czyli np. od liczby kanałów w zębie, lecz można przyjąć, że na ogół leczenie kanałowe odbywa się podczas jednej wizyty i trwa około 1-2 godzin.
Mity na temat leczenia kanałowego
Kolejną sprawą, o której warto się dowiedzieć, gdy zdobywa się informacje temat leczenia kanałowego, to funkcjonujące o takim leczeniu zęba mity. Przede wszystkim trzeba wspomnieć, że ogromnym mitem jest to, że leczenie kanałowe oznacza potworny ból. Stosowane obecnie metody znieczulania sprawiają, że leczenie tego rodzaju nie wiąże się z przesadnie dużym dyskomfortem dla pacjenta
Oprócz tego warto również wspomnieć, że wiele osób odracza leczenie kanałowe z uwagi na duży koszt, a także niepewne efekty. Jest to rzecz jasna nieprawda, ponieważ tego rodzaju leczenie charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością, a jego koszt nie należy do przesadnie wysokich. Na koniec warto jeszcze powiedzieć, że ból pojawiający się po zabiegu nie jest efektem źle przeprowadzanego zabiegu, jak to często się mówi. Leczenie kanałowe zaliczane jest do bardzo skomplikowanych i trudnych do przeprowadzenia zabiegów. Między innym spowodowane jest to bliskim kontaktem z wrażliwymi częściami ciała pacjenta. W wyniku tego przez kilka dni po zabiegu pojawić się może ból, co nie jest oczywiście efektem popełnionych błędów.
Co po leczeniu kanałowym?
Jak więc widać, leczenie tego rodzaju jest naprawdę skomplikowane, lecz osiągnąć dzięki niemu można rewelacyjne rezultaty. Wiele jednak zależy od tego, w jaki sposób pacjent zachowuje się po zabiegu. Warto więc dowiedzieć się, ile nie można jeść po leczeniu kanałowym. Zalecane jest, aby powstrzymać się od jedzenia przez 2-3 godziny po zabiegu z uwagi na działające znieczulenie. Ogólnie rzecz biorąc, w tym zakresie nie ma żadnych przeciwwskazań. Rzecz jasna zaleca się, aby nie jeść danym zębem twardych produktów do czasu całkowitej odbudowy zęba, co może zająć nawet do 30 dni, w zależności od skuteczności leczenia.