Jak zlikwidować afty? Dowiedź się więcej.
Afty to bardzo powszechnie występujące w populacji drobne nadżerki pojawiające się w obrębie jamy ustnej. Zazwyczaj nie są one groźne dla zdrowia ale mogą być zwiastunem innej poważnej choroby. Ponadto, wywołują one dyskomfort oraz dolegliwości bólowe. W związku z tym wielu pacjentów zastanawia się na tym: jak zlikwidować afty?
Afta – co to jest?
W gabinetach stomatologicznych powszechnie padają pytania o to, czym są i jak zlikwidować afty. Otóż, afty to drobne ranki pojawiające się w obrębie śluzówek jamy ustnej. Problem może pojawiać się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Wśród nich większą skłonność do występowania tej dolegliwości wykazują kobiety, u których afty mogą być cechą dziedziczną. Afty to nadżerki, które cechują się tendencją do nawracania. Może ona być potęgowana przez liczne czynniki. Wśród nich wymienić należy między innymi urazy mechaniczne, istniejące choroby dotyczące jamy ustnej, stosowane leki oraz nieprawidłową dietę.
Afty mogą powstawać na skutek urazów mechanicznych spowodowanych podczas codziennej aktywności w tym spożywania pokarmów za pomocą sztućców czy szczotkowania zębów. Ponadto, na częstość ich występowania wpływają choroby przyzębia oraz zaawansowana próchnica.
Afty pojawiają się często u alergików, osób obciążonych chorobami autoimmunologicznymi, przyjmujących leki, zaniedbujących higienę jamy ustnej oraz stosujących dietę eliminującą produkty bogate w kwas foliowy, witaminę B12 oraz żelazo. Afta może być również objawem poważnych zaburzeń o podłożu hormonalnym, choroby Leśniowskiego-Crohna, zakażenia wirusem opryszczki, brodawczaka ludzkiego, celiakii lub zapalenia migdałków.
Objawy afty
Pojawienie się afty zwiastuje zazwyczaj delikatne pieczenie lub mrowienie na zmienionej chorobowo śluzowce jamy ustnej. Z czasem pojawiają się dolegliwości bólowe, a dyskomfort narasta podczas spożywania pokarmów i napojów. W końcu tworzą się małe rany, które mogą występować pojedynczo lub w grupie.
Jak wykurować się z afty?
Wielu pacjentów zastanawia się nad tym: jak zlikwidować afty? Należy wiedzieć, że zazwyczaj afty znikają samoistnie w przeciągu około tygodnia lub dwóch. Aby przyspieszyć proces gojenia śluzówek oraz zmniejszyć dolegliwość zmian można stosować kilka sprawdzonych sposobów, w tym płukanki przygotowywane z rumianku, szałwii, łopianu lekarskiego, liści malin, sody oczyszczonej lub soli kuchennej. Wykazują one działanie odkażające i zmniejszają stan zapalny. Ponadto, do obszaru zmienionego chorobowo można przykładać okłady z herbaty oraz stosować ogólnodostępne leki o działaniu przeciwzapalnym.
W celu ograniczenia ryzyka powstawania niekomfortowych zmian w obrębie jamy ustnej powinno się stosować odpowiednią dietę wykluczającą nadmiar owoców cytrusowych oraz warzyw, w tym pomidorów. Poza tym należy unikać spożywania czekolady, owoców morza oraz produktów zawierających w swoim składzie jęczmień czy pszenicę. Właściwa profilaktyka powinna obejmować dbanie o higienę jamy ustnej, regularne wizyty dentystyczne oraz unikanie sytuacji stresowych.