Jak dentysta leczy próchnicę? Sprawdź jak to robi.

Jak dentysta leczy próchnicę? Sprawdź jak to robi.

jak-dentysta-leczy-prochnice

Próchnica to bardzo powszechnie występująca w populacji choroba bakteryjna zębów. Prowadzi ona do znacznej demineralizacji szkliwa, jego osłabienia oraz powstawania ubytków. Próchnica jest chorobą trudną do zdiagnozowania na wczesnym etapie, zaś w zaawansowanym stadium może powodować liczne poważne konsekwencje. W związku z tym wielu pacjentów zastanawia się nad tym kiedy rozpocząć leczenie i jak dentysta leczy próchnicę zębów?

Próchnica – opis choroby

Próchnica to choroba o podłożu bakteryjnym. W jej początkowych stadiach dochodzi do demineralizacja szkliwa, natomiast później zniszczeniu ulega zębina oraz miazga. Rozwój choroby związany jest ze szkodliwym działaniem kwasów organicznych. Są one produkowane przez bakterie próchnicowe i prowadzą do zmiany pH jamy ustnej. Zakwaszenie sprzyja odkładaniu się pyłki i kamienia na powierzchni zębów oraz demineralizacji szkliwa. Początkowo na powierzchni zębów pojawiają się białe przebarwienia, a następnie pęknięcia, drobne ubytki oraz nadwrażliwość na działanie bodźców zewnętrznych. W momencie w którym próchnica obejmuje miazgę rozwija się stan zapalny. W walce z próchnicą najważniejsza jest profilaktyka obejmująca ograniczenie spożywanych wraz z dietą cukrów, staranna higiena jamy ustnej oraz regularne kontrole stomatologiczne.

Objawy próchnicy

Próchnica jest trudna do samozdiagnozowania przez pacjenta. W początkowym etapie przebiega ona bezobjawowo. Dopiero w późniejszym czasie dochodzi do pojawiania się przebarwień na zębach oraz tworzenia małych porów i pęknięć na szkliwie. Wraz z rozwojem próchnicy zęby stają się nadwrażliwe na zewnętrzne bodźce i pojawiają się dolegliwości bólowe. Delikatny ból z wraz z upływem czasu narasta. W momencie dotarcia próchnicy do miazgi ból staje się bardzo intensywny i może mu towarzyszyć stan zapalny, gorączka, obrzęk miejsca zmienionego chorobowo oraz zaczerwienienie dziąseł.

Leczenie próchnicy przez dentystę

Wielu pacjentów zastanawia się na tym jak dentysta leczy próchnicę? Otóż, metody leczenia zależą w dużej mierze od stopnia jej zaawansowania. Im wcześniej zostanie ona zdiagnozowana, tym szanse na jej całkowite wyleczenie za pomocą mało inwazyjnych metod są większe. Jak dentysta leczy próchnicę na wczesnym etapie? W takiej sytuacji może on zastosować prostą i bezbolesną ozonoterapię. Jednak w sytuacji, w której w zębie pojawia się ubytek konieczne jest jego wypełnienie. Nieleczona próchnica może objąć miazgę zęba. Jest to bardzo poważny stan, w którym konieczne jest podjęcie bardzo zdecydowanych działań.

Wśród nich wymienić należy leczenie kanałowe, które ma na celu usunięcie objętej zakażeniem miazgi oraz oczyszczenie i zamknięcie kanałów zęba. W przypadku niepowodzenia leczenia lub bardzo zaawansowanego stadium choroby może okazać się konieczne usunięcie zęba. Brak takiego zdecydowanego działania może bowiem prowadzić do bardzo poważnych skutków o zasięgu ogólnoustrojowym. Bakterie z jamy ustnej mogą się przedostawać do krwioobiegu i wywoływać bardzo poważne schorzenia, takie jak na przykład: kłębuszkowe zapalenie nerek, cukrzycę typu 2, zapalenie mózgu i wsierdzia, udar oraz dolegliwości trzustki.