Krzywe zęby u dorosłych

Krzywe zęby u dorosłych

Krzywe zęby u dorosłych nie prezentują się zbyt estetycznie, ale trzeba pamiętać o tym, że nie stanowi to wyłącznie defektu kosmetycznego. Jest wynikiem wady zgryzu, która powinna być leczona w celu uchronienia się przed negatywnymi konsekwencjami. Stłoczone zęby mogą w przyszłości stać się źródłem problemów. Pojawia się jednak pytanie, skąd się biorą krzywe zęby u dorosłych. Pora poznać najczęstsze powody i dowiedzieć się, jak uzyskać piękny uśmiech.

Jakie są przyczyny krzywienia się zębów u dorosłych?

Stan uzębienia ma ogromne znaczenie, dlatego krzywe zęby u dorosłych nie powinny być czymś bagatelizowanym. Mogą przyczyniać się do dyskomfortu, nawet dolegliwości bólowych, uczucie ucisku w jamie ustnej. Trzeba też liczyć się z tym, że krzywe zęby są trudniejsze do dokładnego doczyszczenia i nawet zmieniają rysy twarzy. Zdarza się także, że wada zgryzu powoduje wady wymowy, utrudnia spożywanie posiłku i oddychanie. Warto wobec tego pomyśleć o leczeniu. Pojawia się wobec tego pytanie, z czego wynikają krzywe zęby u dorosłych.

Mogą one mieć swoje źródło już w okresie dzieciństwa. Mówi się wtedy o stłoczeniach pierwotnych, do których dochodzi po wymianie mleczaków. Jeśli ktoś zwleka z usunięciem zębów mlecznych, przez co stałe nie mogą się właściwie wyrżnąć, to niestety może się to skończyć wyrośnięcie ich obok, w niewłaściwym miejscu.

Stłoczenia wtórne to kolejna przyczyna krzywych zębów. Pojawiają się one już u dorosłych osób, czyli przy stałym uzębieniu. Najczęściej odpowiadają za to ósemki. Jeśli w łuku zębowym jest mało miejsca, to niestety kolejne zęby przebijają się przez dziąsło, dochodzi do przesunięcia pozostałych. Bardzo często pojawia się stan zapalny kości, mogą nawet wystąpić ubytki i szereg innych problemów z uzębieniem. Utrata zęba także staje się problemem, bo sąsiedni zaczyna się z czasem przesuwać w stronę pustego zębodołu. Oczywiście jeśli wstawi się implant, to tego typu problem nie wystąpi. O stworzeniu zębów można mówić również w sytuacji niestosowania aparatu retencyjnego po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Bardzo ważne jest wobec tego nieprzerywanie go, należy stosować się ściśle do zaleceń stomatologa.

Jak wyprostować krzywe zęby u dorosłych? Jakie są dostępne sposoby niwelowania wad zgryzu?

Jeśli ktoś nie chce mieć krzywych zębów, to pozostaje udać się do stomatologa w celu oceniania stanu uzębienia i uzyskania różnych propozycji rozwiązania powstałego problemu. Dentysta przedstawi dostępne metody leczenia i doradzi wybór najkorzystniejszego wariantu w przypadku konkretnego pacjenta. Wiele osób z tym zwleka, męczy się niepotrzebnie. Nie trzeba zmagać się z krzywymi zębami, obecnie jest wiele sposobów na pozbycie się niedoskonałości. Można cieszyć się pięknym uzębieniem w każdym wieku. Krzywe zęby mogą być tylko w dolnym łuku zębowym lub w górnym. Oczywiście u niektórych problem dotyczy niemalże całego uzębienia, ale nawet w bardziej skomplikowanych przypadkach są skuteczne metody. Najważniejsza staje się profilaktyka, aby uniknąć stłoczenia zębów i późniejszych problemów z nimi z tego powodu. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to podstawa.

W przypadku krzywych zębów najczęściej na myśl przychodzi założenie aparatu ortodontycznego, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Można zdecydować się także na inne metody walki z wadami zgryzu. Obecnie możliwości jest multum ze względu na rozwój medycyny. Coraz popularniejsze stały się licówki. Zakłada się je na krzywe zęby. Jest to bardzo szybki sposób na odzyskanie pięknego uśmiechu. Nie trzeba borykać się z wieloma uciążliwymi objawami związanymi z leczeniem ortodontycznym. Licówki mają postać niezwykle cienkich płatków, które odznaczają się dużą wytrzymałością. Przykleja się je na powierzchnię zębów, co pozwala przykładowo na ich wyrównanie. Licówki swoim wyglądem do złudzenia przypominają naturalne szkliwo. Najpierw trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię zębów, aby móc zamocować do niej licówki. Dodatkową zaletą staje się ujednolicenie koloru, można liczyć na zakamuflowanie przebarwień i innych defektów. Za pomocą licówek zmienia się zabarwienie i kształt uzębienia.

Aparaty ortodontyczne w leczeniu krzywych zębów

W przypadku krzywych zębów u dorosłych warto pomyśleć o leczeniu ortodontycznym. W ten sposób możliwe staje się skorygowanie wady zgryzu. Oczywiście jest to proces długotrwały, na efekty trzeba poczekać parę lat. Na początku mogą wystąpić też rozmaite niedogodności. Trzeba przyzwyczaić się do aparatu na zębach, do tego czasu często pacjent zmaga się z wadami wymowy, problemami z dykcją itd. Mogą występować także bóle głowy i bóle zębów. Aparat wymusza zmianę ich położenia. Przemieszczanie zębów w kości daje się we znaki na początku, jest to oczywiście całkowicie normalne. Mogą wystąpić również różne otarcia i nadwrażliwość, co wynika z obecności metalowych elementów w aparacie. Oczywiście dostępne są w sprzedaży rozmaite aparaty ortodontyczne, które są zdecydowanie mniej inwazyjne, wręcz niewidoczne na pierwszy rzut oka.