Przebarwione zęby

Przebarwione zęby

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne w życiu każdego człowieka są zęby. Ich odpowiednia kondycja przekłada się na ogólny stan zdrowia, pozytywnie wpływa na wygodę jedzenia, a także ma kolosalne znaczenie dla wyglądu twarzy. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób przykłada ogromną uwagę do tego, jak ich zęby wyglądają. Nawet najmniejsze przebarwienie powoduje obawę, że coś złego dzieje się z zębami. Co oznaczają przebarwienia na zębach, a także jak pozbyć się takiego brzydkiego koloru?

Co oznacza przebarwienia na zębach?

Zanim przejdzie się do tego, jak wybielić przebarwione zęby, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, z jakiego powodu na ich powierzchni w ogóle pojawia się przebarwienie. Czym dokładnie jest to spowodowane i kiedy należy się tym martwić?
Jak się okazuje, przebarwienia mogą być spowodowane wieloma zróżnicowanymi czynnikami. Zdecydowanie najczęściej przebarwienie na nich powstaje wyniku nieprawidłowej diety i spożywania dużej ilości barwiących produktów. Warto tu wspomnieć przykładowo o wiśniach czy też burakach, lecz również o wypijaniu dużej ilości kawy lub herbaty. Bardzo często przebarwione zęby występują u ludzi, którzy palą papierosy, lecz także u tych, którzy nie dbają w wystarczającym stopniu o higienę jamy ustnej. W takiej sytuacji na zębach pojawiać się będzie coraz większa warstwa płytki nazębnej, która tworzyć będzie kamień nazębny zmieniający kolor zębów.
To jednak nie wszystko, ponieważ nieestetyczny kolor zębów może mieć swoje źródło w przyjmowanych lekach, a także w starego typu plombach. Jak się bowiem okazuje, plomby amalgamatowe z czasem mocno czernieją, co oczywiście zmienia kolor zębów. Na sam koniec trzeba się jeszcze dowiedzieć, że zmiana koloru zębów może być spowodowana ogniskami próchnicy na zębach.

Jak pozbyć się przebarwień na zębach?

Skoro już wiadomo, czym spowodowane są przebarwione zęby, warto się teraz dowiedzieć, jak można sobie z takimi przebarwieniami poradzić. Rzecz jasna odpowiednie działania muszą być dobierane pod kątem tego, jaka jest przyczyna danych przebarwień.
Jeśli więc zęby są przebarwione z powodu trapiącej je próchnicy, konieczne jest jej usunięcie i zastosowanie odpowiedniego wypełnienia. Jeśli natomiast zęby mają nieodpowiedni i mało estetyczny kolor z powodu starego rodzaju plomby, powinno się ją po prostu wymienić na nowoczesny model.
Zupełnie innego rodzaju działania zalecane są natomiast w sytuacji, gdy zęby pokryte są kamieniem nazębnym. W takiej sytuacji podstawowym zadaniem jest jego usunięcie. Najlepiej udać się w tym celu do gabinetu stomatologicznego, gdzie przy użyciu specjalnej końcówki na wiertle uda się zerwać kamień z zębów. Oczywiście jest to proces bardzo skuteczny i zupełnie bezpieczny. Co bardzo ważne, jest również bezbolesny.
Bez względu na to, co dokładnie zostanie zastosowane, aby usunąć przebarwienie na zębach, konieczne jest wprowadzenie pewnych zmian w życiu. Przede wszystkim należy rzucić palenie, zmienić dietę, a co najważniejsze zadbać o właściwą higienę jamy ustnej, czyli regularne, dostatecznie częste, a także skrupulatne mycie zębów. Warto również stosować nić dentystyczną oraz specjalny płyn do płukania jamy ustnej.

Metody wybielania zębów

Powyżej przedstawione zostały rozwiązania na przebarwione zęby, które utraciły swój piękny kolor w wyniku próchnicy lub kamienia nazębnego. Co jednak w sytuacji, gdy zęby posiada się zdrowe, a zmiana ich barwy nastąpiła np. w wyniku palenia papierosów lub złej diety? Jak wybielić takie zęby?
Najprostszym, lecz również dającym najsłabsze rezultaty sposobem jest stosownie specjalnej pasty wybielającej. Dzięki odpowiedniemu składowi za każdym razem, gdy będzie się nią myło zęby, oddziaływać na nie będzie substancja wybielająca. Jest to rozwiązanie dość ciekawe i na pewno skuteczne, lecz jedynie na początku procesu przebarwiania.
Inną ciekawą propozycją na przebarwione zęby jest stosowanie specjalnych pasków wybielających. Taki produkt dostać można w praktycznie każdej aptece bez recepty. Dzięki paskom możliwe jest dość wygodne usunięcie przebarwienia, lecz liczyć się trzeba z tym, że dość szybko ono wróci. Jak należy używać pasków? Dla możliwe jak najlepszego efektu należy je przyklejać dwa razy dziennie na zęby i trzymać na nich przez około półgodziny. Z tego też powodu najlepiej taki zabieg stosować rano, gdy przygotowujemy się do wyjścia do pracy i wieczorem, gdy spokojnie po pracy można odpoczywać.
Zarówno wybielająca pasta do zębów, jak i również paski wybielające to metody, które można stosować swobodnie w domu i bez konsultacji z lekarzem. Obie te metody cechują się również dość krótkim czasem działania. Jeśli chce się osiągnąć znacznie lepsze, a co najważniejsze trwalsze efekty, zdecydowanie najlepiej udać się po prostu do stomatologa. Na miejscu możliwe będzie przeprowadzenie profesjonalnego zabiegu wybielającego, który nie tylko zajmie mniej czasu niż wybielanie paskami lub pastami, lecz również będzie trwalszy. Polecane jest szczególnie mocno laserowe wybielanie zębów.