23 listopada, 2024

Czy używać płynu do płukania jamy ustnej?

płyn do płukania jamy ustnej

Dostępne w drogeriach oraz aptekach płyny antybakteryjne do płukania jamy ustnej obiecują aktywną walkę z próchnicą, odświeżanie oddechu na długi czas, a także wiele innych dodatkowych funkcji. Czy warto po nie sięgać?

Rodzaje płynów do płukania jamy ustnej

Na rynku znaleźć można bardzo wiele płynów do płukania jamy ustnej. Jest to w wielu przypadkach istotne uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Jak przekonują lekarze, większość bakterii nie znajduje się na zębach, dlatego stosowanie szczoteczki, nawet wspartej nicią dentystyczną, to często za mało, by zapewnić korzystne warunki w jamie ustnej. Płyn do płukania jamy ustnej ma za zadanie przede wszystkim zabić bakterie, a także utrudnić im odkładanie się na zębach i innych zakamarkach jamy ustnej – to podstawowe działanie każdego takiego produktu. Rzeczywiście radzą one sobie z tym dobrze, wiodący producenci przekonują, że ich płyny zabijają nawet 99,9% bakterii. To jest niezwykle ważne w profilaktyce próchnicy i innych chorób jamy ustnej, jak również dla świeżego oddechu i uczucia czystości jamy ustnej.

Poza tym znaleźć można płyny w rożnych wariantach. By określić, jaki płyn do płukania jamy ustnej dla siebie wybrać, trzeba zastanowić się, jakie ma się potrzeby. Dostępne są na przykład środki:

  • wzmacniające szkliwo,
  • usuwające przebarwienia – wybielające zęby,
  • zapewniające jeszcze świeższy oddech na długi czas,
  • niwelujące nadwrażliwość zębów,
  • a nawet mające za zadanie niwelować wysuszenie śluzówki jamy ustnej.

Poza tym wybierać można wśród płynów z alkoholem i bez niego.

Wady i zalety używania płynu do płukania jamy ustnej

Może się wydawać, że stosowanie tego środka ma same zalety, gdyż oczyszcza on jamę ustną nawet tam, gdzie nie docierają szczoteczka i nitka, może służyć do przepłukiwania ust na przykład po posiłku i odświeżania oddechu w ciągu dnia. Wiele jednak zależy od tego, czy takie produkty stosuje się prawidłowo. Jeśli płyn do płukania ust ma zastąpić, a nie uzupełnić higienę jamy ustnej (a wiele osób na pewno pomyśli, że jest to świetny pomysł), nie będzie to dobre rozwiązanie. Poza tym płynów nie można stosować zbyt często – maksymalnie 2 razy w ciągu dnia. Ich nadużywanie może doprowadzić do wysuszenia, a nawet podrażnienia śluzówki – szczególnie gdy stosuje się płyn na bazie alkoholu.
Pewną wadą jest też silne pieczenie, jakie odczuwa się w czasie stosowania takich produktów – a trzeba trzymać je w ustach pół minuty. Jest ono szczególnie dokuczliwe dla dzieci i osób mających podrażnienia czy owrzodzenia w jamie ustnej.

Kiedy nie używać płynu do płukania jamy ustnej?

Korzystne działanie takich preparatów powoduje, że przeciwwskazaniem do ich używania, zwykle czasowym, jest jedynie posiadanie w jamie ustnej podrażnień czy owrzodzeń, które mogłyby w kontakcie z takim preparatem dawać bardzo nieprzyjemne odczucia. Ponieważ jednak większość problemów w jamie ustnej bierze się z bakterii, stosowanie płynu, jakkolwiek nieprzyjemne, może stanowić dodatkową, ważną dezynfekcję. Poza tym w takich przypadkach można sięgnąć po łagodniejszy produkt, bez zawartości alkoholu.