Nić dentystyczna – kiedy i jak używać?

Nić dentystyczna – kiedy i jak używać?

nić dentystyczna

Choć nić dentystyczna spełnia niebagatelną rolę w zakresie profilaktyki chorób jamy ustnej i jest bardzo ważnym elementem codziennej higieny, wiele osób nie tylko jej nie stosuje, ale nawet nie wie, czym jest ten produkt. Niestety pomijając ten element higieny, nie można mieć całkowicie czystej jamy ustnej i zębów, co skutkuje doraźnie nieświeżym oddechem, a w dłuższej perspektywie – próchnicą i innymi chorobami zębów i jamy ustnej.

Kiedy nitkować zęby?

Nitkowanie zębów jest niezbędne w każdym przypadku. Nić dentystyczna służy do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, do których szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć i dotyczy to nie tylko osób mających krzywy zgryz i ciasno stłoczone zęby. Nitkowanie należy wykonywać każdego dnia, wieczorem, po umyciu zębów i przed wypłukaniem jamy ustnej płynem antybakteryjnym. Nitka usunie płytkę nazębną znajdującą się na przestrzeniach stycznych zębów, dzięki czemu jama ustna będzie dużo czystsza, a zęby, dziąsła i tkanki przyległe – lepiej chronione przed chorobami.

Szczególnym wskazaniem do tego, by zacząć praktykować nitkowanie zębów jest problem nieświeżego oddechu oraz próchnicy pojawiającej się na powierzchniach stycznych zębów (powoduje ona, że dwa zęby psują się jednocześnie!), a także stany zapalne dziąseł i tkanek przyległych. Zwłaszcza ten pierwszy i ostatni problem najczęściej są wynikiem właśnie zalegania w przestrzeniach międzyzębowych nieusuwanej płytki nazębnej. Rozpoczęcie stosowania nici powinno szybko przynieść poprawę.

Jak używać nici dentystycznej?

Używanie nici dentystycznej jest bardzo łatwe. Wystarczy urwać dość długi kawałek nitki (zwykle opakowania mają dyspenser), a następnie nawinąć ją na palce wskazujące lub środkowe obu dłoni (można też zrezygnować z owijania, a po prostu trzymać nić w palcach, ale tak jest wygodniej). Należy następnie czyścić wszystkie przestrzenie zębowe, przesuwając w nich nić, używając za każdym razem czystego kawałka. Jest to prosty zabieg, można go wykonać w zaledwie kilka chwil, a jego znaczenie jest ogromne.

Jaką nić dentystyczną wybrać?

Wybór nici dentystycznej ma drugorzędne znaczenie, najważniejsze jest, by w ogóle dowiedzieć się, jak używać nici dentystycznej i każdego dnia wykonywać nitkowanie zębów, czyszcząc przestrzenie międzyzębowe. W awaryjnych sytuacjach, gdy nić dentystyczna się skończy, można nawet użyć zwykłej białej nitki, choć z pewnością będzie to mniej wygodne, przede wszystkim dlatego, że nici dentystyczne są woskowane i dzięki temu łatwiej przesuwają się między zębami.
Na pewno warto stawiać na produkty wyższej jakości renomowanych marek, gdyż takie nie urywają się i nie rozwarstwiają. Poza tym na rynku można znaleźć nici nie tylko zwykłe, ale też mające dodatkowe funkcje. Osoby dbające o biel zębów mogą wybrać nitkę z efektem wybielania, której wybór jest tym bardziej godny polecenia, że przestrzenie zębowe często są ciemniejsze niż pozostałe części zębów, ze względu na utrudniony dostęp do nich.
Świetnym wyborem będzie też nić dentystyczna o miętowym smaku, która zapewni jeszcze więcej odświeżenia.