Co to jest irygator i jakie są zalety jego używania

Co to jest irygator i jakie są zalety jego używania

irygator

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji i utrzymania zdrowych zębów. Najbardziej znanym sposobem na zapewnienie czystości jamy ustnej jest szczotkowanie zębów i używanie nici dentystycznej. Warto również zainteresować się irygacją zębów.

Irygator do zębów – czym jest i jak go używać

Irygator do zębów jest urządzeniem wytwarzającym wodę pod ciśnieniem, dzięki której szybko i skutecznie można pozbyć się płytki nazębnej, resztek jedzenia czy bakterii ukrytych w jamie ustnej. Jest bardziej skuteczna od szczoteczek międzyzębowych czy dobrze znanej nici dentystycznej, jednak zaleca się, aby te dwie czynności, nitkowanie i irygację, połączyć ze sobą w codziennej pielęgnacji. Irygator dokładnie czyści przestrzenie międzyzębowe, linie dziąseł i same zęby z wszystkimi nierównościami, w których gromadzą się bakterie.
Specjalna pompa ukryta w urządzeniu wraz z silniczkiem wytwarza strumień wody pod ciśnieniem, pobieranej ze zbiornika wodnego bądź kranu, który przez dyszę jest kierowany do miejsca, które chcemy dokładnie wyczyścić. Irygator należy trzymać prostopadle do zębów i dziąseł. Irygację należy przeprowadzić po codziennym szczotkowaniu. Na rynku dostępne są różne płyny do irygacji, jednak ciepła woda wystarczy do efektywnego czyszczenia jamy ustnej.

Zalety korzystania z irygatora do zębów

Irygatory do zębów są bardzo łatwe w obsłudze i działają bardzo szybko. Pozwalają na dokładnie wyczyszczenie trudno dostępnych dla szczoteczki miejsc. Czyszczenie irygatorem zostawia przyjemną świeżość w ustach. Nadaje się dla osób z wrażliwymi dziąsłami, ponieważ nie podrażnia ich. Niektóre z urządzeń są bezprzewodowe, co zwiększa komfort użytkowania. Samo stosowanie irygatora jest mniej wymagające i przyjemniejsze od stosowania nici dentystycznej.

Jaki irygator wybrać

Podstawową funkcją irygatorów jest usuwanie bakterii z trudno dostępnych miejsc za pomocą wody o ciśnieniu, który można dopasować do swoich potrzeb – mniejsze w przypadku wrażliwych dziąseł czy posiadania aparatu ortodontycznego i większe w przypadku małej przestrzeni międzyzębnej. Na rynku można znaleźć także urządzenia wykorzystujące mieszankę wody z powietrzem, która zwalcza bakterie beztlenowe. Można też znaleźć funkcję pulsującego strumienia wody, która pozbywa się resztek spomiędzy zębów i dodatkowo masuje dziąsła.
W ofercie można znaleźć kilka rodzajów irygatorów do zębów np. stacjonarne, które wymagają podłączenia do gniazdka i są mało poręczne. Te bezprzewodowe i zasilane bateriami są już bardziej poręczne i mniejsze, jednak co za tym idzie, mogą oferować ograniczone funkcje. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu swojego urządzenia.