Czym zajmuje się ortodonta?

Czym zajmuje się ortodonta?

ortodonta

Ortodonta to zawód coraz bardziej ceniony we współczesnym świecie, nie tylko dlatego, że specjalistów takich jest stosunkowo mało, zwłaszcza jak na zapotrzebowanie. Wynika to między innymi z tego, że ortodontą nie jest łatwo zostać, a poza tym ortodoncja jest dziedziną dynamicznie się rozwijającą, więc trzeba nieustannie się dokształcać. Kim jest taki lekarz i w czym może pomóc?

Kim jest ortodonta?

Jeśli ktoś nie wie, kto to ortodonta, prawdopodobnie może uważać się za szczęściarza, gdyż ma idealnie prosty zgryz. Lekarza tego odwiedzają osoby, które mają wady zgryzu, czyli po prostu krzywe zęby.
Ortodonta jest stomatologiem, który specjalizuje się w ortodoncji, czyli korygowaniu wad zgryzu, głównie za pomocą aparatów na zęby. Ortodonta jest więc jednocześnie stomatologiem i nic nie stoi na przeszkodzie, by zajmował się i zabiegami stomatologicznymi, i ortodontycznymi. W praktyce jednak zdarza się to stosunkowo rzadko, przede wszystkim dlatego, że, jak było już wspomniane, zapotrzebowanie na usługi ortodontyczne jest duże. Poza tym, nie da się ukryć, że takie usługi są znacznie lepiej opłacane.

W czym ortodonta może pomóc?

Do lekarza takiego udają się osoby mające krzywe zęby i pragnące je wyprostować. Jedynym na to sposobem jest założenie aparatu ortodontycznego, który zwykle nosi się wiele miesięcy, nawet kilka lat. Co istotne, pacjenci zgłaszający się do ortodonty nie zawsze mają na uwadze tylko kwestie estetyczne, choć niewątpliwie krzywy zgryz szpeci. Powoduje też jednak wiele innych problemów, w pozbyciu się których może pomóc ortodonta. Krzywe zęby często powodują nacisk na zęby sąsiednie, co grozi ich pękaniem, nierzadko powodują utrudnienia w mowie, w dokładnym przeżuwaniu pokarmów, a także w domknięciu ust.

Jak zostać ortodontą?

Żeby zostać ortodontą najpierw trzeba dostać się na studia stomatologiczne i je ukończyć. Nie jest to niestety łatwe, gdyż chętnych jest dużo, a wymagania są bardzo wysokie. Poza tym warto wiedzieć, że studia stomatologiczne na wydziale lekarskim przez pierwszych kilka lat wyglądają niemal jak studia medyczne, a więc są ciężkie i wymagające. Dopiero pod koniec pięcioletniej nauki uczy się przedmiotów typowo stomatologicznych, a zwieńczeniem studiów jest egzamin, składający się z części teoretycznej i praktycznej.

Po ich zdaniu należy odbyć roczny staż pod okiem doświadczonego stomatologa. Po tym etapie świeżo upieczony dentysta może rozpocząć pracę, ale jeśli ktoś chce być ortodontą, musi dalej się uczyć – dopiero na tym etapie może zacząć zdobywać wiedzę typowo ortodontyczną. Może spróbować dostać się na 3-letnią specjalizację (co jest bardzo trudne) lub szkolić się na własną rękę, biorąc udział w szkoleniach (co trwa zwykle 2-3 lata i wymaga sporych nakładów finansowych).