22 listopada, 2024

Technik protetyk – ile zarabia?

Technik-protetyk-ile-zarabia

Aby móc cieszyć się pięknym uśmiechem, należy codziennie dbać o zdrowie zębów i jamy ustnej. Pielęgnacja obejmuje staranne szczotkowanie, nitkowanie oraz płukanie preparatami dentystycznymi. Oczywiście w walce o pełen uroku uśmiech pomagają regularne kontrole dentystyczne. Zdarzają się jednak niestety sytuacje, takie jak wypadki czy urazy w wyniku których dochodzi do uszkodzenia uzębienia. W takim przypadku konieczna jest specjalistyczna pomoc stomatologiczna i protetyczna. Nowoczesne techniki pozwalają nie tylko przywrócić pacjentowi piękny uśmiech ale również w znacznym stopniu wpłynąć korzystnie na jego zaburzoną samoocenę oraz podnieść jakość i komfort życia. W walce o przywrócenie zdrowia i radości pacjenta pomaga nie tylko stomatolog, ale i protetyk. Warto zatem znaleźć podpowiedź na pytanie: czym się dokładnie zajmuje protetyk? Oraz przyjrzeć się zagadnieniu: „technik protetyk ile zarabia?”

Technik protetyk – czym zajmuje się na co dzień?

Technik protetyk na co dzień zajmuje się wytwarzaniem protez zębowych oraz aparatów i szyn ortodontycznych. Opracowywane przez niego wyroby protetyczne, jak wspomniano powyżej, mają ogromny wpływ na stan psychiczny i fizyczny pacjentów. Po pierwsze nowoczesne protezy zębowe umożliwiają maksymalnie zbliżone do fizjologicznego rozłożenie siły podczas procesu gryzienia u pacjentów borykających się z problemem ubytku znacznej ilości zębów lub bezzębia. Po drugie dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów aparaty i szyny ortodontyczne korygują wady zgryzu. Wszystkie te przedmioty są wynikiem dokładnego wywiadu stomatologicznego, precyzyjnego pobierania wycisku oraz pełnej pietyzmu pracy technika protetyka. Oczywiście protezy, aparaty i szyny ortodontyczne wraz z użytkowaniem mogą ulegać uszkodzeniu. W tej sytuacji do obowiązków protetyka należy ich naprawa, regulacja i przywrócenie do stanu wyjściowego.

Jak zostać technikiem protetykiem?

Aby wykonywać zawód technika protetyka wymagane jest specjalistyczne wykształcenie. W celu jego zdobycia należy ukończyć szkołę policealną publiczną lub szkołę niepubliczną jednak posiadającą uprawnienia szkoły publicznej, uzyskać tytuł zawodowego technika protetyka oraz dyplom stwierdzający uzyskanie kwalifikacji zawodowych. Nauka trwa dwa i pół roku. Należy pamiętać o tym, że w jej trakcie nabywane są przez słuchaczy nie tylko umiejętności teoretyczne przygotowujące do bardzo odpowiedzialnej przyszłej pracy ale również zdolności praktyczne tak bardzo pożądane i niezbędne. Ich odpowiednie przyswojenie zapewniają obowiązkowe praktyki zawodowe.

Ile zarabia technik protetyk?

„Technik protetyk ile zarabia?” To pytanie zapewne często pojawia się wśród potencjalnych słuchaczy szkół tej specjalizacji. Otóż, przyjmuje się że średnie miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi około trzech tysięcy ośmiuset złotych brutto. Oczywiście, jak w każdym zawodzie tak również w przypadku techników protetyków zarobki są dość zróżnicowane i zależą między innymi od popytu i podaży na usługi protetyczne na danym terenie, konkurencji na rynku oraz ilości zleceń proponowanych przez współpracujących z protetykiem stomatologów.