21 listopada, 2024

Jak wygląda proteza szkieletowa zębów? Dowiedz się więcej.

W obecnych czasach stomatologia oferuje klientom z brakami w uzębieniu, szereg różnych rozwiązań, które sprawią, że pacjent znów będzie mógł cieszyć się pięknym uśmiechem oraz codziennym komfortem, zwłaszcza podczas jedzenia. Obecnie coraz więcej osób zastanawia się, jak wygląda proteza szkieletowa zębów. Protezy wykonywane są z akrylu, a także metalu. Akryl jest właściwą częścią protezy, a z metalu robi się klamry, które będą ją utrzymywać. Ciekawą alternatywą jest proteza szkieletowa acelatowa, którą wykonuje się z materiału termoplastycznego, a także z metalowych klamer.

W kilku wersjach protez klamry zastępowane są specjalnymi zasuwami, teleskopami bądź zatrzaskami, jednakże trzeba wcześniej okoronować zęby w jamie ustnej, by założyć tego typu protezy. Jeśli występuje u pacjenta paradontoza, to używa się szynoprotez. Wyposażone są w rozbudowane klamry, które ograniczać mają ruchy boczny oraz przednio-tylne – ma to na celu powstrzymać utratę zębów.

Co to jest proteza szkieletowa zębów?

Protezę szkieletową zakłada się w celu uzupełnienia ubytków zębowych. Jej celem jest ochrona układu stomatognatycznego przed zniszczeniem. Proteza szkieletowa zapewnia prawidłowe rozłożenie siły zgryzowej na podłożu. Protezę szkieletową wstawia się do jamy ustnej w celu uzupełnieniu zniszczonych bądź utraconych zębów. Mocowana jest na specjalnych klamrach gwarantujących stabilność. Proteza uniemożliwia poruszanie się reszty zębów – często utrzymywana jest również metodą bezklamrową. Protezy szkieletowe górne oraz dolne posiadają praktycznie takie same zastosowania.

Bardzo widoczny jest efekt kosmetyczny, ponieważ braki w uzębieniu są bardzo nieestetyczne. Dodatkowo proteza zapobiegać będzie ścieraniu się zębów resztkowych, wysuwaniu, a także poruszaniu zębów, które sąsiadują z ubytkami. Protezy szkieletowe chronią także przed występowaniem wszelakich zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym. Jak wygląda proteza szkieletowa zębów? – to pytanie kierowane przez pacjentów, którzy już posiadają braki w uzębieniu.

Rodzaje protez zębowych

Obecnie pacjenci coraz częściej pytają o rodzaje protez zębowych oraz jak wygląda proteza szkieletowa zębów. Protezy zębowe to inaczej uzupełnienia protetyczne. Dzielone są na dwie główne grupy: uzupełnienia ruchome oraz uzupełnienia stałe. Proteza ruchoma pozwala zdjąć uzupełnienia. Tego typu protezy są najbardziej dostępne na rynku i bardzo często wybierane przez pacjentów. Drugim rodzajem protez to protezy stałe. Takich protez nie da się zdjąć samodzielne przez pacjenta.

Mocuje się je do elementów kostnych wyrostka zębodołowego bądź elementów zębów własnych u pacjentów. Do protez ruchomych zalicza się głównie: protezy akrylowe częściowe bądź całkowite, protezy szkieletowe, protezy zrobione z tworzywa elastycznego. Do protez stałych zaliczyć można: wkłady koronowe oraz koronowe-korzeniowe, korony zębowe, mosty zębowe, implanty, a także licówki.

Kiedy się zdecydować na protezę zębową?

Oprócz pytania, jak wygląda proteza szkieletowa, pacjenci często pytają również o to, kiedy najlepiej będzie postawić na protezę zębową. Protezy stosuje się najczęściej wtedy, gdy ubytki są tak duże, iż nie da się założyć standardowego mostka.