27 grudnia, 2024

Przyczyny kruszenia się zębów

Przyczyny kruszenia się zębów

Obecne na zębach szkliwo uważane jest za zdecydowanie jedną z najtwardszych substancji w ciele. Nie mogą się z nim równać paznokcie, skóra czy też nawet kości. Jak się jednak okazuje, nawet tak twardy materiał może ulec uszkodzeniu, o czym z całą pewnością przekonali się wszyscy ci, którym ząb się ułamał. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna się martwić o swoje zęby i szukać informacji na temat tego, jakie są przyczyny kruszenia się zębów, a także jak powinno wyglądać ich leczenie. Na koniec oczywiście warto także wspomnieć o tym, ile kosztuje naprawienie uszkodzonego w ten sposób zęba.

Ukruszony ząb – co robić i jak przeciwdziałać?

Jeśli ktoś zastanawia się nad tym, jak należy postąpić w przypadku ukruszenia się zęba i co najważniejsze, jak temu przeciwdziałać, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, jakie są przyczyny kruszenia się zębów. Czym więc takie zjawisko może być spowodowane?
Przede wszystkim zauważyć tu trzeba, że zęby nie kruszą się i nie łamią ot tak same z siebie. Wiedzieć bowiem trzeba, że jest to naprawdę niezwykle twardy materiał, który każdego dnia pozwala przeżuwać często naprawdę twarde pokarmy. Oznacza to, że przyczyny kruszenia się zębów muszą być bardzo poważne.
Nie da się ukryć, że najczęściej zęby kruszą się po prostu z powodu trawiącej je próchnicy. Próchnica doprowadza do całkowitej destrukcji zęba, powoli go niszcząc, aż stanie się on podatny na uszkodzenie. W takiej sytuacji ząb może się stopniowo odłamywać fragmentami.
Często przyczyny kruszenia się zębów związane są z dietą, a także z nieprawidłowym poziomem minerałów i witamin w organizmie. Przykładowo, jeśli cierpi się na brak odpowiedniej ilości fluoru lub wapnia, struktura zębów może ulec pogorszeniu i osłabieniu, przez co staną się one niezwykle podatne na uszkodzenia. Podobne zjawisko ma miejsce, jeśli nie posiada się w organizmie odpowiedniej ilości witaminy D.
Kolejną sprawą, o której należy wspomnieć, to palenie papierosów. Intensywne i długotrwałe palenie tytoniu ma niezwykle niekorzystny wpływ na zęby, co może być przyczyną ich łamania się. Podobnie niekorzystne działanie ma częste jedzenie twardego pożywienia, czyli np. orzechów.
Skoro już wiadomo, jakie są przyczyny kruszenia się zębów, warto się teraz dowiedzieć, jak należy postąpić i co trzeba zrobić, gdy ząb się ukruszy. Czy jest jakiś sposób na to, aby temu przeciwdziałać? Przede wszystkim w sytuacji ukruszenia się zęba nie należy panikować, ponieważ obecna medycyna zna naprawdę wiele skutecznych metod naprawiania takich uszkodzeń. Z tego też powodu od razu po powstaniu takiego ukruszenia, warto udać się do stomatologa. W miarę możliwości powinno się mieć przy sobie ukruszony fragment zęba.
Czy istnieje jakiś sposób na to, aby takiemu zjawisku przeciwdziałać? Przede wszystkim warto w tym wypadku wykluczyć czynniki ryzyka, czyli np. rzucić palenie, a także suplementować krytycznie ważne dla kondycji zębów minerały i witaminy. Oczywiście podstawą w tym wypadku jest także to, aby dbać o zęby i leczyć choćby najmniejsze ubytki.

Dlaczego ukruszony ząb trzeba leczyć?

Jak więc widać, ukruszony ząb może stanowić naprawdę poważny problem, lecz jednocześnie można go dość szybko naprawić. Warto sobie jednak teraz zadać pytanie, z jakiego powodu powinno się to robić. Co się osiągnie w wyniku naprawienia ukruszonego zęba? Czy za każdym razem trzeba to robić?
Zdecydowanie najważniejszym powodem, dla którego warto leczyć ukruszonego zęba, jest kwestia estetyczna. O ile ukruszenie trzonowca, który nie jest widoczny, nie powinno sprawiać pod tym względem większych kłopotów, to już jednak zęby przednie stanowią naprawdę poważną przeszkodę pod względem estetycznym.
Kolejnym bardzo ważnym powodem, dla którego taki ząb należy jak najszybciej naprawić, jest często pojawiający się po jego ułamaniu ogromny ból. Jest on na tyle nieprzyjemny, że jakiekolwiek normalne funkcjonowanie staje się zwyczaje niemożliwe. W takiej sytuacji leczenie nie jest wyborem, a staje się zwyczajnie koniecznością.
Kolejnym bardzo ważnym wskazaniem do jak najszybszego wyleczenie i naprawienia ukruszonego zęba jest możliwość jego dalszego niszczenia. Ukruszenie w jednym miejscu nie zakończy destrukcji zęba, tylko będzie ona dalej postępowała. Jeśli więc nic się z tym nie zrobi, w niedługim czasie ułamią się kolejne fragmenty zęba, a w efekcie czego dojdzie do całkowitej jego utraty.

Jak wygląda leczenie ukruszonego zęba u stomatologa?

Skoro już wiadomo, dlaczego leczenie ukruszonego zęba jest tak ważne, warto się teraz dowiedzieć, jak konkretnie jego naprawianie wygląda. W jaki sposób można takie uszkodzenie naprawić i spowodować, że ząb w dalszym ciągu będzie w dobrym stanie?
Przede wszystkim na początek należy wiedzieć, że często leczenie ma charakter jedynie zachowawczy. Jeśli ukruszeniu uległ niewielki fragment i nie jest on źródłem bólu, często stomatolog jedynie wygładza miejsce po ukruszeniu i je zabezpiecza.
Jeśli jednak pacjent zgłasza ból, istnieje możliwość przyklejenia zęba, dzięki czemu nie będzie on nosił nawet żadnych śladów po ułamaniu. Oczywiście możliwe jest także założenie na ząb licówki. Wiedzieć jednak trzeba, że jest to możliwe tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy ząb cały czas pozostaje żywy. Jeśli ząb jest już martwy, wtedy jedynym wyjściem jest założenie na niego korony.
Co natomiast dzieje się w sytuacji, gdy ząb w wyniku niszczenia się, całkowicie wypadnie? W takim wypadku nie pozostaje nic innego, jak tylko założyć w jego miejsce implant.

Ile kosztuje leczenie ukruszonego zęba?

Jak więc widać po powyższym opisie, leczenie ułamanego i ukruszonego zęba nie musi być wcale trudne i kłopotliwe. Warto się więc teraz dowiedzieć, ile poszczególne formy leczenia mogą kosztować.
Zdecydowanie najprostszym sposobem na wyleczenie zęba jest przyklejenie jego ułamanego fragmentu i zabezpieczenie całości. Taki zabieg może kosztować około 200 złotych. Inaczej jest jednak w sytuacji, gdy pacjent zechce założyć w miejsce ukruszonego fragmentu zęba licówkę. W takim wypadu liczyć się trzeba z wydatkiem nawet w okolicach 1500 złotych. Jeśli jednak ma się martwy ząb i niezbędne stanie się założenie korony, koszt może sięgnąć nawet do 2000 zł. Najdroższe jest rzecz jasna zakładanie implantu, co przeważnie kosztuje od 5000 do nawet 7000 złotych.