Czego unikać po piaskowaniu zębów?

Czego unikać po piaskowaniu zębów?

Czego unikać po piaskowaniu zębów

Zabieg higienizacji jest bardzo popularny i powinien być wykonywany regularnie, gdyż dokładnie usuwanie kamienia nazębnego specjalistyczną metodą pozwoli uniknąć wielu chorób jamy ustnej oraz zachować zęby w doskonałym stanie.

Nagromadzony kamień bardzo często jest także przyczyną nieprzyjemnego, charakterystycznego zapachu z jamy ustnej, pomimo regularnego szczotkowania i płukania. Nagromadzony przez długi okres czasu kamień uniemożliwia dokładnie czyszczenie trudno dostępnych miejsc, przez co z czasem dziąsła stają się wrażliwe i zaczynają krwawić nawet w czasie jedzenia.

Sam zabieg piaskowania zębów jest szybki i bezbolesny, nie wykorzystuje się w trakcie żadnej formy znieczulenia. Dobrze wykonany znacząco poprawia higienę jamy ustnej, jednak pacjent powinien również zostać poinformowany czego unikać po piaskowaniu zębów.
Przede wszystkim absolutnie nie należy spożywać barwiących pokarmów, czarnej herbaty, kawy, czerwonego wina, buraków oraz jagód.

Piaskowanie zębów

Bezpośrednio po zabiegu zęby są bielsze i posiadają gładką powierzchnię. Dla zachowania jak najlepszego efektu zabieg należy powtarzać regularnie. Najczęściej optymalny odstęp to sześć miesięcy. Stomatolog na wizycie kontrolnej oceni stan zębów i ewentualnie poinformuje o konieczności wykonania higienizacji.
Piaskowanie bardzo często uwydatnia również niektóre zmiany wywołane przez próchnicę, dzięki czemu bardzo szybko można wdrożyć odpowiednie leczenie.
W wielu gabinetach zabieg higienizacji przeprowadza wykwalifikowana asystentka stomatologiczna. Na koniec pacjent otrzymuje również krótki instruktaż właściwego nitkowania przestrzeni międzyzębowych, aby móc samodzielnie zadbać o regularną, wieloetapową higienę jamy ustnej.

Piaskowanie zębów a jedzenie

Z reguły pacjenci mogą jeść tuż po zabiegu. W wyjątkowych sytuacjach gdy podawane było znieczulenie konieczne może okazać się odczekanie godziny. Zabieg może powodować delikatny dyskomfort w przypadku osób, które cierpią na odsłonięte szyjki zębowe czy też zaawansowaną paradontozę.

Biała dieta

Po przeprowadzonej higienizacji stomatolog informuje o zakazanych produktach spożywczych oraz zaleca białą dietę, aby pacjent nie tylko wiedział czego unikać po piaskowaniu zębów, ale również jakie produkty są wręcz wskazane. Biała dieta to nic innego jak spożywanie produktów mlecznych, nie barwionych, między innymi jogurtów naturalnych, serów, kawy z dodatkiem mleka, koktajli, twarogów oraz konkretnych warzyw, na przykład korzenia pietruszki, kalafiora, selera oraz białych szparagów.

Koszt higienizacji w prywatnym gabinecie stomatologicznym to kwota około dwustu złotych. Oczywiście zabieg może być przeprowadzony również w placówce, która posiada umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Piaskowanie jest zalecane także na krótko przed założeniem aparatu ortodontycznego, który wymaga wysokiego poziomu higieny jamy ustnej i regularnego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych przy użyciu dedykowanych akcesoriów i płynów.