14 stycznia, 2025

Podwyższenie zgryzu kompozytem

Wady zgryzu pojawiają się u wielu pacjentów. Nieleczone mogą prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych i to nie tylko związanych z obrębem jamy ustnej. Bardzo ważne jest dbanie o zęby i słuchanie się lekarza. Jeśli stomatolog zaleca wizytę u ortodonty, to znaczy, że należy niezwłocznie umówić się na wizytę, aby rozpocząć leczenie. Można zapobiec lub znacznie spowolnić cały proces niszczenia zębów. W tym celu zalecane jest podwyższenie zgryzu kompozytem. Jak przebiega leczenie? Dlaczego ważne jest szybka konsultacja z lekarzem i wdrożenie odpowiednich metod leczenia?

Leczenie wad zgryzu

Podwyższenie zgryzu kompozytem jest skutecznym leczeniem, które przywraca prawidłowe ułożenie zębów względem siebie. Rekonstrukcja zwarcia przeprowadzana jest najczęściej w przypadkach utraty bocznych zębów lub ich starcia. W pierwszym przypadku zęby tracą punkty podparcia, co powoduje, że siła żująca się zmienia. W konsekwencji zęby wysuwają się w stronę luki powstałej po ekstrakcji zęba. Prowadzi to do poważnych wad zgryzu, przez które pacjent dosłownie ściera zęby. Mogą one także ulec złamaniu. Równie poważnym problemem jest bruksizm, czyli zgrzytanie zębami. Zbyt mocne zaciskanie zębów i zgrzytanie powodują obniżenie wysokości zwarcia. W konsekwencji zęby także się ścierają i zgryz staje się wypaczony. W obu przypadkach należy niezwłocznie rozpocząć leczenie, a wpierw wyeliminować problem. Czas niezbędny do odbudowania prawidłowego zgryzu zależny jest od stopnia wady. Podwyższenie zgryzu kompozytem powoduje, że wysokość zwarcia się podnosi i dolny łuk zębowy układa się prawidłowo względem górnego. Mięśnie się rozluźniają i nie dochodzi do przeciążeń w bocznych i przednim odcinku. To naturalnie chroni zęby przed ścieraniem czy ich złamaniem. Zmienia się komfort życia, a pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Tymczasowe podwyższenie i leczenie ortodontyczne

Wielu pacjentów powinno zostać poddanych korekcie kształtu zgryzu, aby siły działające na poszczególne grupy zębów zostały zmniejszone. Zbyt duże naprężenia, które przenoszą się na stawy skroniowe i żuchwowe, mogą doprowadzić do dysfunkcji, a w konsekwencji do problemów z przeżuwaniem pokarmów. Może dojść także do zwichnięcia żuchwy, starcia zębów i ich złamania. Po jakimś czasie zaczynają się pojawiać bóle głowy oraz złe samopoczucie, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Lekarz decyduje o sposobie leczenia, a najczęściej przeprowadzane jest podwyższenie zgryzu kompozytem. Na czym polega ta metoda? Przede wszystkim w pierwszej fazie pacjent musi nosić tymczasowe podwyższenie, czyli lekarz przygotowuje kolorową masę, którą pacjent będzie musiał nosić w nocy, aby zęby się ze sobą nie stykały. Dzięki temu górny i dolny łuk będą mogły się względem siebie dobrze ułożyć. Oczywiście jest to czasochłonny proces, który jednak przynosi bardzo spektakularne efekty. Ta część leczenia ma za zadanie przygotować mięśnie pacjenta do nowego zgryzu. W wielu przypadkach zalecane jest noszenie także specjalnej szyny, którą zakłada się również na noc i spełnia ona taką samą rolę, jak kolorowa masa. Lekarz naturalnie wpierw wykonuje wszelkie zabiegi higienizacyjne, takie jak skaling czy fluoryzację. Także wszystkie ubytki muszą zostać wyleczone. Kolejnym bardzo ważnym etapem jest leczenie ortodontyczne. Pacjentowi zostaje założony stały aparat, którego zadaniem jest prawidłowe ułożenie zębów względem siebie. Najczęściej ten etap zajmuje kilkanaście miesięcy. Podczas noszenia aparatu ortodontycznego pacjent musi regularnie zgłaszać się do lekarza, aby ten kontrolował postępy.

Rekonstrukcja kompozytem

Ostatnim etapem leczenia jest podwyższenie zgryzu kompozytem. Można wyróżnić cztery rodzaje kompozytów. Są to kompozyty chemoutwardzalne, światłoutwardzalne, termoutwardzalne oraz chemo- i światłoutwardzalne. Cały proces przebiega w kilku etapach. Na początku lekarz wytrawia szkliwo bardzo delikatnym kwasem i wypełnia ubytki żywicą kompozytową. Na samym końcu nakładany jest właściwy kompozyt. Dużą zaletą jest fakt, że kolor kompozytu z łatwością można dopasować do naturalnego koloru zębów. Kształt nadawany jest dopiero po nałożeniu materiału, a na końcu jest on utwardzany specjalną lampą i światłem. Nowy ząb jest wygładzany i polerowany. Wielu lekarzy proponuje pacjentom zastosowanie kompozytu wzmocnionego włóknem szklanych. Jest to jeden z trwalszych materiałów, jakie obecnie stosuje się w protetyce. Rezultaty takiego leczenia są niezwykłe, a efekty utrzymują się przez długie lata. Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza po zakończeniu całego procesu. Przede wszystkim należy regularnie umawiać się na wizyty w celach kontrolnych oraz stosować odpowiednią pielęgnację jamy ustnej. Rekonstrukcja zgryzu pozwala na nowo odzyskać piękny i zdrowy uśmiech. Zmienia się całkowicie życie, gdyż można znowu spokojnie przeżuwać wszystkie pokarmy, nie odczuwając przy tym dyskomfortu. Znikają bóle głowy i żuchwy, a mięśnie na nowo się rozluźniają. Także kształt twarzy się zmienia i usta stają się pełniejsze.