21 listopada, 2024

Uzupełnianie brakujących zębów

Utrata zęba lub zębów jest najczęściej dość traumatycznym przeżyciem. Każdy wie, że leczenie stomatologiczne, a przede wszystkim protetyczne jest bardzo drogie. Dodatkowo wiele osób boi się leczenia, co także powoduje, że zęby u wielu z nich psują się i muszą zostać usunięte. Uzupełnianie brakujących zębów jest czasochłonnym procesem, który jednak musi zostać podjęty. Jeśli luki w zębach nie zostaną wypełnione, to mogą pojawić się poważne komplikacje, które nawet mogą doprowadzić do usunięcia sąsiednich zębów i degradacji szczęki. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć, a więc warto stosować odpowiednią profilaktykę, która pozwoli na zachowanie pięknego uśmiechu przez wiele lat. Dlaczego powinno się natychmiast uzupełniać brakujące zęby? Czy uzupełnianie brakujących zębów musi być kosztowne?

Dlaczego należy szybko uzupełnić braki w zębach?

Próchnica jest najczęstszą chorobą, która prowadzi do utraty zębów. Wiele osób niestety nieprawidłowo dba o higienę jamy ustnej, a to prowadzi do namnażania się bakterii, które osadzają się na szkliwie. W konsekwencji powstaje kamień nazębny, a także ubytki, które czasami mogą zainfekować także korzeń zęba i kość. W takim wypadku często jedynym ratunkiem jest ekstrakcja zęba i wstawienie protezy. Uzupełnianie brakujących zębów jest bardzo ważne z punktu zdrowia pacjenta. Przede wszystkim nawet brak jednego zęba może zaburzyć zgryz i prawidłowe funkcjonowanie szczęki.

Jeśli w łuku zębowym pojawia się luka, to sąsiadujące zęby z czasem zaczynają się pochylać ku tej luce. To prowadzi do zaburzenia zgryzu, a także może spowodować zwyrodnienie żuchwy. Zęby sąsiadujące z luką mogą zacząć się chwiać, a następnie wypaść. Mogą również pojawić się stany zapalne. W brakującej szczelinie zagnieżdżają się bakterie. Ciężko jest dokładnie umyć tę przestrzeń, a więc jest to doskonałe miejsce, aby pojawiały się stany zapalne. Natychmiastowe uzupełnianie brakujących zębów nie tylko zmniejszy koszty leczenia, ale także pozwoli zachować zdrowie.

Czym zastąpić brakujący ząb?

Metod uzupełniania brakujących zębów jest kilka. Przede wszystkim jedną z powszechniej stosowanych jest założenie mostu protetycznego. Zakłada się go na sąsiadujące z luką zęby. Nie jest to bardzo wytrzymałe rozwiązanie, jednak dość tanie i może z powodzeniem posłużyć przez kilka lat. Kolejną metodą jest założenie korony zębowej. Można także zdecydować się na protezę. Należy pamiętać, że są metody uzupełniania braków w uzębieniu tymczasowe i stałe. Oczywiście w pierwszym wypadku można liczyć na tańsze rozwiązanie, które jednak zniweluje braki na pewien czas. Stałe wypełnienia są droższe, ale pacjent może cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat. Wśród najpopularniejszych metod jest wstawienie implantu. Dziedzina implantologii w ostatnich latach bardzo się rozwinęła i coraz więcej pacjentów decyduje się na takie rozwiązanie.

Niestety trzeba się liczyć z wysokimi kosztami leczenia, jednak efekty mogą przejść najśmielsze oczekiwania. Implant jest najczęściej wykonany z tytanu lub ceramiki. Jest on niejako uzupełnieniem kości. Należy się przygotować na nieco dłuższe leczenie, gdyż implant musi się w pełni zagoić zanim zostanie wstawione stałe uzupełnienie w postaci korony. Jednak w czasie leczenia stomatolog przygotowuje tymczasowe wypełnienie, a więc można bez problemu normalnie funkcjonować bez konieczności ukrywania się przed znajomymi czy współpracownikami.

Ile kosztuje sztuczny ząb?

Uzupełnianie brakujących zębów wcale nie musi być kosztowne. Wszystko zależy od rodzaju uzupełnienia, ale także od umiejscowienia braku zębów. W przypadku przednich braków warto jednak zainwestować w implanty, które są najtrwalszym rozwiązaniem i zapewniającym maksymalny komfort podczas codziennego funkcjonowania. Wytrzymałość implantu wynosi od 10 do 30 lat, a czas jego używalności zależna jest od rodzaju implantu. Na pewno koszt jednego zęba może być bardzo rozbieżny. Można uzupełnić brak za kilka set złotych, wybierając most, a można także zapłacić kilka tysięcy, jeśli ktoś się zdecyduje na implant wykonany z ceramiki. Na pewno warto metodę leczenia skonsultować ze stomatologiem. Powinien on ocenić, jaka metoda będzie w danym wypadku najskuteczniejsza. Oczywiście muszą być uwzględnione także koszty.

Nie każdego stać na wydanie kilku tysięcy na implant. Na pewno można obniżyć koszty, jeśli będzie się odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Zęby powinny być szczotkowane dwa razy przez przynajmniej dwie minuty. Warto zapytać stomatologa, jak prawidłowo myć zęby i jakiej pasty używać. Nie wolno zapominać o nitkowaniu, można także używać płynu do płukania jamy ustnej. Bardzo ważną częścią profilaktyki są regularne wizyty w gabinecie dentystycznym i usuwanie kamienia nazębnego. Warto także unikać słodyczy i słodkich napojów. Zła dieta w dużej mierze przyczynia się do powstawania problemów zdrowotnych. Dobrze jest zatem zamiast słodyczy wybierać warzywa i owoce. Również przetworzona żywność i fast foody nie są wskazane. Po każdym posiłku warto umyć zęby lub przynajmniej przepłukać płynem, aby pozbyć się nadmiaru bakterii.