Aparat samoligaturujący – co to jest?
Jak każdy doskonale wie, aparat ortodontyczny jest podstawowym sposobem na to, aby poprawić wygląd i ułożenie w jamie ustnej swoich zębów. Co jednak bardzo ważne, na rynku nie ma dostępnego tylko jednego aparatu, lecz są ich różne wersje. Ostatnimi czasy bardzo mocno polecany jest model samoligaturujący. Zanim jednak ktoś zdecyduje się na jego założenie, powinien poznać jego najważniejsze cechy. Aparat samoligaturujący co to jest, jakie ma zalety i wady?
Aparaty ortodontyczne samoligaturujące — najważniejsze informacje
Aparat samoligaturujący co to jest? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, chcąc poprawić wygląd swoich zębów. Zanim jednak przejdzie się do omawiania tej kwestii, warto zastanowić się najpierw, z jakiego powodu ludzie w ogóle chcą takie aparaty zakładać. Jak one działają i dlaczego są tak pożądane?
Każdy chce, aby jego zęby były piękne i zdrowe. Wpływa to nie tylko na ogólny stan organizmu, lecz przede wszystkim na samopoczucie, pewność siebie, a także osiągane w życiu sukcesy. Dlatego też, jeśli tylko powstanie związany z zębami jaki problem, czym prędzej chce się go usunąć. Z tego też powodu leczone są zęby z próchnicy, wstawiane są implanty czy też właśnie zakładane są aparaty ortodontyczne.
Dlaczego część ludzi ma problem z ułożeniem zębów, a u innych są one idealnie proste? Najczęściej spowodowane jest to przez posiadane geny i cechy odziedziczone po rodzicach. Często jednak problem krzywych zębów bierze się z wyrastających ósemek, które przesuwają posiadane już zęby. Wspomnieć tu jeszcze trzeba ubytki zębów, które także powoduje przesuwanie się pozostałych.
Bez względu jednak na to, jaka jest przyczyna posiadania krzywych zębów, wiele osób chce je po prostu wyprostować. W tym celu stosowane są aparaty ortodontyczne, które składają się z takich elementów jak zamki i metalowe łuki, które połączone są z zębami. Poprzez wywieranie na niej odpowiednio dobrane siły, zęby stopniowo są przesuwane i ustawiane we właściwej pozycji. Rzecz jasna takie leczenie trwa miesiącami, a często nawet latami.
Aparat samoligaturujący co to jest i dlaczego cieszy się tak dużą popularnością? Klasyczna wersja aparatu ortodontycznego składa się z metalowego łuku, metalowych zamków, a także łączących je gumek, czyli ligatur. Mają one to do siebie, że dość szybko się zużywają, więc wymagane jest ich częste wymienianie. Takie aparaty są dość niewygodne, potrafią wywoływać ból i dyskomfort, a dodatkowo czas leczenia zębów przy ich pomocy jest bardzo długi.
Aparat samoligaturujący co to jest ? Jest to unowocześniona wersja metalowego aparatu, która nie posiada ligatur. Łuk z zamkami połączony jest przy pomocy specjalnych klapek, co znacznie ogranicza ilość koniecznych wizyt u stomatologa podczas leczenia. Co więcej, taki aparat jest również znacznie wygodniejszy, nie powoduje bólu, a czas prostowania zębów jest znacznie krótszy.
Jaka jest wada takiego rodzaju aparatu ortodontycznego? Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że jest on znacznie droższy niż model metalowy z ligaturami. Dlatego też wiele osób chce się dowiedzieć, ile on konkretnie kosztuje.
Ile kosztuje aparat na zęby samoligaturujący?
Jak już zostało to wyżej wspomniane, aparat samoligaturujący ma naprawdę rewelacyjne zalety. Niestety posiada także jedną bardzo dużą wadę, a mianowicie spory koszt zakupy i leczenia. Jakie to jednak dokładnie są koszta? Czy sumy są wyraźnie wyższe niż w przypadku podstawowej wersji aparatu?
Klasyczna wersja aparatu, która posiada gumki łączące łuki z zamkami, to najczęściej wydatek rzędu 3-6 tysięcy złotych. Duży wpływ na cenę ma oczywiście to, jak długo trzeba będzie aparat nosić i gdzie się go zakupi. Duże miasta będą w tym wypadku znacznie droższe niż małe miasteczka.
Jak natomiast wygląda cena aparatu samoligaturującego?
Z racji tego, że ma się tu do czynienia ze znacznie nowocześniejszym rozwiązaniem, które jest właściwie pod każdym względem lepsze, siłą rzeczy cena musi być wyższa. Jak się jednak okazuje, różnica nie jest tak duża, jakby się można było tego spodziewać. Koszt leczenia takim aparatem najczęściej wynosi około 5-7 tysięcy złotych. Jest to zatem kwota wyższa niż przy modelu z ligaturami, ale podwyżka nie jest szokująca i mimo wszystko duża część pacjentów stać na taki model.
Jak czyścić aparat samoligaturujący?
Wiedzieć trzeba, że kupienie i założenie aparatu ortodontycznego nie oznacza, że wystarczy teraz już tylko czekać na efekt, żeby móc się cieszyć pięknym wyglądem zębów. Jeśli nie chce się sprowadzić na nie bardzo późnego zagrożenia w postaci próchnicy, konieczne jest intensywne czyszczenie aparatu.
Aparat samoligaturujący co to jest? Jest to model, który pozbawiony jest gumek, czyli ligatur. Czy oznacza to, że łatwiej jest go utrzymać w dobrym stanie?
Jak się okazuje tak, dzięki znacznie uproszczonej konstrukcji czyszczenie i dbanie o taki aparat jest wyraźnie prostsze. Nadal jednak wiedzieć trzeba, że każdego poranka i wieczorem, a najlepiej także pomiędzy posiłkami, należy aparatowi poświęcić kilka chwil. Jego czyszczenie najlepiej przeprowadzić zwykłą szczoteczką do zębów i pastą. Jest to rozwiązanie najwygodniejsze i pozwalające osiągnąć najlepsze rezultaty.