Jak wybielać zęby w domu?

Jak wybielać zęby w domu?

Jak-wybielac-zeby-w-domu

Biały uśmiech to marzenie niejednej osoby. Przebarwienia są nieodłączną częścią uzębienia i powstają po spożywaniu jedzenia oraz na wskutek niewłaściwej higieny jamy ustnej. Na szczęście istnieje sporo metod na poprawę koloru zębów – od zabiegów stomatologicznych, po samodzielne działania w tym kierunku. Jak wybielać zęby w domu, by uzyskać widoczny efekt? Jakie są alternatywy?

Czym jest wybielanie zębów?

Wybielanie zębów to zabieg, którego efektem końcowym jest ogólna poprawa estetyki uzębienia. Za pomocą indywidualnie dobranej metody można zmniejszyć ilość przebarwień, występujących na powierzchni zębów i zbliżyć się do śnieżnobiałego uśmiechu. W zależności od wybranej metody wybielania możliwe jest rozjaśnienie odcienia szkliwa o kilka tonów. Istnieje wiele metod, dzięki którym można poprawić prezencję jamy ustnej. Najbardziej efektywne, jednak też najdroższe są profesjonalne zabiegi wybielania zębów, które przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym. W tym przypadku stosuje się środki, zawierające nadtlenek wodoru lub nadtlenek mocznika, które poddawane są działaniu światła, mającego wywołać reakcję chemiczną. Zabieg tego typu powinien być wykonywany tylko przez specjalistów – pozwala to uniknąć skutków ubocznych. Wybielanie zębów można również przeprowadzić metodą nakładkową, która jest niejako gabinetowo-domową wersją. Szyny wykonywane są w gabinecie stomatologicznym i idealnie dopasowane do uzębienia pacjenta. Środek wybielający nakłada się już w domu z określoną przez lekarza częstotliwością. Istnieje też sporo domowych sposobów.

Wskazania do wybielania zębów

Chęć poprawy swojego uśmiechu może być wystarczającym powodem, dla którego warto wykonać zabieg wybielający zęby. Istnieją jednak czynniki, które przyczyniają się do zwiększonego przyciemnienia szkliwa. Należą do nich m.in.:

  • spożywanie sporych ilości kaw, herbat, coli, czerwonego wina i innych barwiących szkliwo napojów,
  • palenie papierosów,
  • niedokładna pielęgnacja zębów,
  • naturalnie ciemniejsze szkliwo zębów.

Powyższe aspekty wiążą się z występowaniem większej ilości przebarwień, które można zniwelować za pomocą wybranej metody wybielania zębów.

Domowe sposoby na to jak wybielić zęby

Na rynku nie brakuje produktów do wybielania zębów w domu. Pasty, proszki, gotowe nakładki, płyny i wiele innych – wybór jest naprawdę spory. Zazwyczaj preparaty te bazują na niższym stężeniu nadtlenku wodoru lub mocznika w składzie i pozwalają rozjaśnić uzębienie w mniej spektakularny sposób niż profesjonalne zabiegi. Cena domowych metod na wybielenie zębów jest znacznie niższa, niż tych wykonywanych w gabinetach stomatologicznych, a efekt jest dostrzegalny – dlatego właśnie sposoby te są tak popularne.

Jak wybielać zęby w domu? Na pewno ostrożnie, bowiem nadużywanie środków rozjaśniających może skutkować pogorszeniem kondycji szkliwa i dziąseł oraz ich osłabieniem. Warto również wspomagać się naturalnymi sposobami na uzyskanie bielszego uśmiechu. Należy do nich m.in. stosowanie węgla aktywowanego, sody oczyszczonej, oleju kokosowego lub wody utlenionej – tanio i skutecznie.