28 stycznia, 2025

Jak zdjąć aparat ortodontyczny?

Jak zdjąć aparat ortodontyczny?

Wiele osób ma problemy ortodontyczne. U małych dzieci stałe zęby bardzo często rosną zbyt blisko siebie lub za daleko względem siebie. U małych dzieci niewielkie wady zgryzu korygowane są aparatem ruchomym. Jednak, aby wyprostować zęby, które rosną krzywe, należy założyć stały aparat ortodontyczny, który noszony jest najczęściej przez dwa lata. Jak zdjąć aparat ortodontyczny? Czy jest to bolesne?

Zdejmowanie aparatu ortodontycznego

Kiedy leczenie ortodontyczne dobiega końcowi, to każdy pacjent nie może się doczekać ściągnięcia aparatu. Jak zdjąć aparat ortodontyczny? Przede wszystkim na początku lekarz ortodonta lub pielęgniarka rozpoczyna usuwanie kolorowych gumek, lub ligatur. Po zakończeniu tej czynności ściągane są zamki oraz łuk. Nie jest to skomplikowana czynność, jednak wielu pacjentów obawia się tej wizyty. Obawy wynikają z tego, że przecież aparat mocowany jest do zębów przy pomocy specjalnego kleju. Jednak lekarze mają do dyspozycji specjalistyczny sprzęt, który nie tylko pozwala szybko i bezboleśnie usunąć aparat, ale także przy tym szkliwo zębów pozostaje w nienaruszonym stanie. Nie trzeba obawiać się także o to, że powierzchnia zębów będzie posiadała jakieś przebarwienia.

Czyszczenie zębów po zdjęciu aparatu

Wiemy już, jak zdjąć aparat ortodontyczny, ale czy to jest koniec leczenia? Jeśli aparat zostanie usunięty, to ortodonta powinien oczyścić jeszcze zęby. Zawsze po odklejeniu zamków na zębach pozostają niewielkie resztki kleju. Muszą zostać one usunięte. Zęby czyszczone są przy użyciu piaskarki i skalera. Na koniec zęby zostają jeszcze wypolerowane, co sprawia, że uzębienie wygląda cudownie. Nie dość, że wszystkie zęby są proste, to dodatkowo dzięki czyszczeniu odzyskują one swoją naturalną barwę. Oczywiście każda osoba ma inny kolor zębów. Jeśli chcemy, aby uśmiech był biały, to powinniśmy skorzystać z zabiegu wybielania zębów. Najlepiej po zdjęciu aparatu umówić się ze stomatologiem na wizytę wybielania. Efekt będzie piorunujący.

Czy zdejmowanie aparatu boli?

Wiele osób zastanawia się nad bólem, który może towarzyszyć podczas ściągania aparatu. Jednak nie ma się czego obawiać. Ściąganie aparatu jest bezbolesne. Najczęściej pacjent nie odczuwa nic, czasami może być lekki dyskomfort podczas odklejania zamków, jednak znika on bardzo szybko. Cały proces zajmuje niewiele czasu. Wprawiony ortodonta ściągnie i wyczyści zęby w czasie 15 minut. Oczywiście musimy pamiętać, że ściągnięcie aparatu nie kończy leczenia. Jeszcze musimy odwiedzić kilka razy gabinet ortodontyczny w celu utrwalenia uzyskanego efektu prostych zębów. Do tego celu używany jest aparat retencyjny.

Do dyspozycji pacjentów są różne aparaty, które różnią się od siebie pod względem budowy i sposobu korzystania z nich. Oczywiście wybór aparatu retencyjnego określa ortodonta i to on ustala, jak długo powinien być on noszony. Najczęściej jest to okres, który wynosi około 3 miesięcy. U niektórych pacjentów może być on krótszy lub dłuższy. Aparat wykonywany jest na podstawie wycisku wykonanego już po oczyszczeniu zębów.