Wady i zalety koron protetycznych
Całkowity lub częściowy brak uzębienia wymaga wdrożenia stosownego leczenia, a także użycia rozwiązań, które pozwolą na zachowanie pięknego śmiechu, a przy tym wysokiej funkcjonalności. Dlatego też dostępna jest obecnie szeroka oferta protez ruchomych i stałych, które należy odpowiednio dopasować do potrzeb ich użytkownika.
Czym różnią się protezy stałe od ruchomych?
Pierwszy typ protez, modele stałe, są mocowane w przypadku braku pojedynczych zębów lub całkowitym bezzębiu. Ich cechą charakterystyczną jest brak możliwości ich zdjęcia przez samego zainteresowanego. Szczególnym rodzajem protez stałych są również tak zwane licówki, które odpowiadają głównie za świetny wygląd uśmiechu i są mocowane na naturalnych zębach w celu poprawy ich koloru lub zakrycia ubytków czy ukruszeń.
Jeśli natomiast chodzi o protezy ruchome, one również służą do wypełniania mniejszych lub większych ubytków zębowych, jednak w przeciwieństwie do protez stałych – pacjent ma możliwość samodzielnego ich zakładania oraz zdejmowania.
Wybór najlepszego rozwiązania jeśli chodzi o protezę powinien być dopasowany do budżetu, stanu uzębienia pacjenta, a także – w dużej mierze – jego preferencji w zakresie estetyki dopasowanej opcji protetycznej. Jedną z popularniejszych opcji w przypadku protez stałych są korony, cieszące się dużą popularnością wśród pacjentów. Dlaczego i kiedy warto je stosować?
Wady i zalety koron protetycznych
Wskazać można co najmniej kilka podziałów tego typu uzupełnień protetycznych – między innymi ze względu na stopień ich ingerencji w uzębienie. W takiej sytuacji mówimy o koronkach częściowych, całkowitych oraz osłaniających. Kolejną klasyfikacją jest podział koronek z uwagi na miejsce ich osadzenia – na naddziąsłowe, dodziąsłowe oraz poddziąsłowe.
Jednak jednym z istotniejszych podziałów z punktu widzenia pacjenta, jest klasyfikacja z uwagi na zastosowany materiał. Powyższe podziały są związane jedynie z kwestiami ściśle medycznymi, czyli możliwością założenia koronki w taki a nie inny sposób. Jednak to właśnie użyty materiał jest kwestią, w której pacjent może decydować w najszerszym zakresie i to tutaj można mówić o wadach i zaletach różnych rozwiązań.
Pierwszym rodzajem w tym zakresie są korony metalowe – ich niewątpliwą zaletą jest niski koszt ich wykonania, a także wysoka odporność na uszkodzenia. Niestety – nie prezentują się one najlepiej (wyglądają nienaturalnie), a przy tym – u części osób mogą wywołać alergię.
Drugi typ to korony pełnoceramiczne, wykonane z porcelany. Choć świetnie się prezentują, w niektórych sytuacjach mogą wykazywać wysoką podatność na uszkodzenia, a w skrajnych sytuacjach – nawet działać niekorzystnie na sąsiadujące z nimi zęby.
Kolejnym rodzajem koron zębowych są protezy cyrkonowe. Zapewniają one znacznie lepsze wrażenia estetyczne niż korony wykonane z metalu, ale jednocześnie – charakteryzują się niższą przeziernością od ceramicznych, przez co nie wyglądają tak naturalnie. Raczej nie wywołują uczuleń, a także izolują przed zmianami temperatur.
To tylko najpopularniejsze rodzaje koron zębowych. Każdorazowo, decyzja o wyborze określonego rozwiązania powinna być przedyskutowana ze specjalistą.