Czy olej kokosowy wybiela zęby?

Czy olej kokosowy wybiela zęby?

Każdy marzy o białych zębach i uśmiechu gwiazdy. Współczesna stomatologia oferuje wiele metod, które pozwalają na zrealizowanie tego marzenia. Do dyspozycji są także metody domowe. Wiele osób zastanawia się, czy olej kokosowy wybiela zęby. Odpowiadamy poniżej.

W jaki sposób olej kokosowy oddziałuje na nasze zęby i jamę ustną?

Naturalne zęby nigdy nie są śnieżno białe. Najczęściej jest to uwarunkowane genetycznie i nie mamy na to wpływu. Na kolor zębów decydujący wpływ mają:

  • szkliwo oraz zębina,
  • dieta.

Szkliwo stanowi warstwę ochronną zębów, im jest grubsze, tym zęby są jaśniejsze. Pod szkliwem znajduje się zębina, która ma kolor ciemniejszy, nawet od żółtego do brązowego. Przy cienkim szkliwie to ona ma decydujący wpływ na kolor zębów. Warto pamiętać, że wraz z wiekiem szkliwo ulega ścieraniu i zęby ciemnieją. Jest to proces naturalny, niezależny od staranności higieny jamy ustnej.

Drugim czynnikiem, który wpływa na kolor zębów jest dieta. Ciemnienie zębów powoduje picie kawy, herbaty, czerwonego wina, zażywanie antybiotyków oraz palenie papierosów.

Nie oznacza to jednak, że nie możemy poprawić koloru własnych zębów. Do dyspozycji mamy różne metody oferowane przez stomatologię estetyczną, ale także sposoby domowe, w tym olej kokosowy. Czy olej kokosowy wybiela zęby?

Zastosowanie oleju kokosowego w kuchni jest powszechnie znane, ale mało osób wie o zdrowotnym działaniu tego oleju na zęby i jamę ustną. Systematyczne stosowanie oleju kokosowego pozwala rozjaśnić zęby nawet o trzy stopnie w stomatologicznej skali odcieni zębów. Pierwsze efekty można zauważyć już po tygodniu lub dwóch.

To jednak nie wszystko. Nierafinowany olej kokosowy jest produktem całkowicie naturalnym bogatym w witaminy (B, C, E) oraz minerały (wapń, żelazo, magnez). Taki skład sprawia, że olej kokosowy niweluje stany zapalne w jamie ustnej. Zmniejsza krwawienie dziąseł spowodowane niedoborem witamin. Dodatkowo niweluje nieprzyjemny zapach z ust.

Dzięki zawartości kwasu laurynowego, olej kokosowy ma właściwości przeciwpróchnicze i przeciwzapalne. Dzięki temu zęby są silniejsze i zdrowsze. Stosowanie oleju kokosowego ułatwia usuwanie płytki nazębnej i opóźnia powstawanie kamienia nazębnego, które sprzyjają powstawaniu próchnicy i osłabieniu zębów.

Nierafinowany olej kokosowy jest produktem całkowicie naturalnym, nie zawiera żadnych środków chemicznych i dlatego jego stosowanie jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

Jak płukać jamę ustną olejem kokosowym?

Naturalny olej kokosowy ma konsystencję stałą, dlatego jego codzienne stosowanie może wydawać się początkowo trudne. Płukanie jamy ustnej zawsze należy przeprowadzać rano, przed spożyciem posiłku i wypiciem kawy.

Najlepiej jest wziąć 1 lub 2 łyżeczki oleju i wsadzić do ust. Pod wpływem temperatury ciała olej rozpuści się i za pomocą języka będzie łatwo rozprowadzić go po całej jamie ustnej. Płukanie zębów olejem kokosowym powinno trwać od 10 do 20 minut, to czas, który można równocześnie wykorzystać na poranny prysznic. Po płukaniu olej należy wypluć do kosza, ponieważ pod wpływem niższej temperatury wraca do stałej konsystencji i może zatkać kanalizację.

Olej kokosowy nie jest remedium na wszystkie dolegliwości zębów, ale znacząco może zmniejszyć dolegliwości i opóźnić procesy chorobowe.