Bonding zębów – na czym polega?

Bonding zębów – na czym polega?

bonding-zebow-na-czym-polega

Powodów, przez które zęby mogą nie wyglądać tak, jak tego byśmy chcieli, jest naprawdę całe mnóstwo. Mogą to być między innymi ukruszenia i złamania, przebarwienia, wrodzone niedoskonałości (np. diastema) oraz różnego typu ubytki szkliwa. Wspomniane czynniki to przede wszystkim defekt kosmetyczny, chociaż mogą też wiązać się z realnym zagrożeniem dla zdrowia jamy ustnej. Mowa tu między innymi o trudnych do usunięcia resztkach jedzenia gromadzących się w szczelinach między zębami.

Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by wyeliminować wszystkie niedoskonałości, a zarazem kompleksowo zatroszczyć się o higienę jamy ustnej. Najpopularniejszym jest z całą pewnością bonding. W tym artykule omówimy w skrócie, na czym polega ten typ zabiegu, jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego przeprowadzenia oraz na jaki wydatek należy przygotować się, planując wizytę w gabinecie stomatologicznym.

Bonding zębów – opis zabiegu

Bonding zębów to nazwa zarezerwowana dla techniki odbudowy zębów z wykorzystaniem specjalnych żywic kompozytowych. Są to te same materiały, które stosuje się do wypełnień ubytków zębów podczas leczenia próchnicy. Dzięki temu, że w ofercie ich producentów dostępne są żywice w wielu odcieniach, możliwe jest dobranie takiego, który będzie idealnie pasował do barwy zębów pacjenta. Sam zabieg składa się z następujących etapów:

• oczyszczenie i preparacja zębów: te czynności mają na celu przygotowanie powierzchni na nałożenie żywicy przy jak najmniejszej utracie naturalnych tkanek zęba;
• wytrawienie szkliwa: stosuje się do tego kwasy o stosunkowo słabym działaniu. Dzięki temu w szkliwie pojawiają się mikroskopijne otwory, umożliwiające powstanie trwałego połączenia adhezyjnego między tkankami a żywicą;
• nałożenie żywicy i kompozytu: bardzo ważne jest doświadczenie oraz umiejętności dentysty, dzięki którym możliwe jest odpowiednie uformowanie uzupełnienia oraz dobór właściwego koloru;
• utwardzenie wypełnienia: materiały używane do bondingu zębów ostateczną twardość osiągają po naświetleniu specjalną lampą.

Wskazania do bondingu

Bonding zęba okazuje się bardzo skuteczną metodą w usuwaniu różnego rodzaju wyszczerbień, ubytków szkliwa oraz złamań korony. Najlepsze efekty przynosi, jeśli odbudowy wymagają tylko pojedyncze zęby. W przypadku bardziej rozległych uszkodzeń i ubytków, odbudowa za pomocą żywic kompozytowych wymaga przeprowadzenia leczenia kanałowego i umieszczenia wkładu koronowo-korzeniowego. Nie zapominajmy, że zabieg bondingu nie może być wykonany, jeśli w okolicy zęba toczy się stan zapalny – najpierw konieczne jest jego wyeliminowanie.

Bonding zębów – cena zabiegu

To, ile zapłacimy za bondingu zęba, zależy od rozległości uszkodzeń (i konieczności przeprowadzenia innych zabiegów), tego czy niezbędna jest wcześniejsza preparacja zęba, miasta oraz samego gabinetu. W miastach wojewódzkich pacjenci za odbudowę jednego zęba tą metodą zapłacą od 300 do 700 złotych. To cena dużo niższa niż w przypadku zastosowania licówek ceramicznych lub koron protetycznych.